Kristkův dům

Kristkův dům v Brně je unikátní architektonické dílo a zároveň monumentální asambláž, kterou surrealistický sochař a akční umělec Lubo Kristek přetvořil podle své vize​. Výtvarná podoba domu odráží charakteristické rysy Kristkovy tvorby – spojuje surrealistickou imaginaci, existenciální symboliku a kinetické prvky do osobitého celku​.

Exteriér domu zdobí výrazné umělecké prvky, například velké funkční hodiny s figurální scénou inspirovanou filozofickým pojetím absurdity podle Alberta Camuse a úvahami Jiřího Voskovce​, kterou Kristek obohatil o aspekt relativity. Dalším motivem je železniční trať namalovaná na fasádě jako „nebeská dálnice“, která odkazuje na někdejší brněnskou trať Tišnovku z umělcova dětství a rozvíjí Kristkův oblíbený symbol cesty​.

 Dominantu rohu budovy tvoří dvě obří zlaté ruce vztyčené k nebi, které podpírají živý strom a symbolizují ochranu života i sepjetí člověka s přírodou. Kristek pojímá celý dům jako živou, neustále se proměňující bytost, čímž podtrhuje jeho roli svébytného uměleckého díla s vlastním příběhem​. Svým provedením představuje Kristkův dům výrazný počin současného umění a byl zařazen mezi „klenoty českého umění“ v rámci online expozice Google Arts & Culture​. Zároveň toto dílo navazuje na Kristkovu předchozí tvorbu asambláží a obohacuje ji o nový motiv domova a soukromí, stejně jako o důraz na harmonii člověka s přírodou​.